150W LED Explosion Proof High Bay Light for Class 1 Division 2 - 19,500 Lumens - 400W MH Equivalent - 4000K
Features
- Class I Div. 2 Group A, B, C, D hazardous location rating
- T-class rating: T4 (275°F)
- Operating temp range: -40 to 131°F
- Metal-halide equivalent: 400W
- UL 844 Listed for use in hazardous locations
Overview
The 150W LED Explosion Proof High Bay Light provides safe, efficient illumination for hazardous locations where flammable vapors may be present. Built for use in Class I, Division 2 environments, it prevents ignition of flammable materials by maintaining potential ignition sources within its sealed housing. Its striped globe lens reduces glare and delivers uniform, wide-area light distribution. The IP66-rated fixture includes a protective wire lens guard, integrated heat sink, and a durable housing built to withstand demanding industrial conditions. Replace traditional hazardous location high bays to reduce maintenance and energy costs in classified spaces. Also available in 60W or 100W.
Product Details:
- Aluminum housing with glass lens and protective steel wire guard
- IP66; Suitable for wet locations
- 120° beam angle
- Included yoke mount
- Input: 120-277 VAC
- Certified by UL
- DLC 5.1 Standard
- 5-year warranty
Specifications
| Ambient Operating Temperature | -40 to 55 °C (-40 to 131 °F) |
|---|---|
| Beam Angle | 120° |
| Brand | Super Bright LEDs |
|
CCT
CCT
![]() |
4000K |
|
Certifications/Compliance
Certifications/Compliance
Standards and certifications comprise a vast number of companies and compliances that serve specific purposes—primarily addressing safety, environmental impact and energy efficiency, and sanitation. They are divided into categories for each product type and certification type to allow for very specific qualifications related to each product. When this system is being used as intended, it gives consumers, installers, suppliers, and anyone else that may be involved confidence that the product is safe and will work well in their application. The most common UL and ETL certifications relate to safety and installation, although they do also provide some sanitation-related certifications (using NSF standards). Another common certification body is the DLC, which specializes in certifying the performance of a light—mainly related to environmental impact and electrical efficiency. Learn more about different certification types here . |
Certified by UL, DLC |
|
CRI
CRI
![]() |
80+ |
|
Current Draw
Current Draw
Current draw is calculated using the following formula: W/V = A, where W = the amount of power your light needs (wattage), V is the electrical system voltage (e.g., 120V AC), and A = amps. An ampere or amp (A) is the standard unit for electrical current. A milliamp (mA) equals one-thousandth of an amp, or 1000 mA is equivalent to 1 A.
Choosing LED fixtures with the correct amperage ensures safe and proper operation, preventing damage or injury. We recommend having all electrical components and fixtures installed by a certified professional electrician or lighting technician in compliance with all relevant standards and regulations. |
1.3 A @ 120 VAC, 545 mA @ 277 VAC |
| Dimmable | Yes |
| DLC Product ID | S-3CT856 |
| Efficacy | 130 lm/W |
|
Environmental Rating
Environmental Rating
Suitable for Dry Locations This marking indicates that you can use the light or component in a location not normally subject to dampness. This may include locations exposed to temporary dampness, such as a building under construction, provided that ventilation is adequate to prevent moisture accumulation. Use these fixtures in living rooms, bedrooms, offices, hallways, and similar areas. The marking may be "SUITABLE FOR DAMP LOCATIONS" or "DRY LOCATIONS ONLY."Suitable for Damp Locations Fixtures marked “SUITABLE FOR DAMP LOCATIONS” or “SUITABLE FOR WET LOCATIONS” can be installed in damp locations. A damp location is an exterior or interior location regularly or occasionally subject to moisture condensation on or around electrical equipment. It includes partially protected places such as covered patios and porches. Damp locations include any regularly muggy or humid area, such as above a kitchen sink or stove, and appropriately vented bathrooms near the tub or shower.Suitable for Wet Locations Fixtures and components marked "SUITABLE FOR WET LOCATIONS" can be installed in wet or damp locations. A wet location is anywhere water or other liquids may drip, splash, or flow on or against electrical equipment. A light marked "SUITABLE FOR WET LOCATIONS" may have additional markings that tell where and at what height it can be safely mounted. Uncovered outdoor areas like decks, gazebos, walls, and typical landscape lighting sites all fall under the heading of wet locations. |
Suitable for Wet Locations, Waterproof |
| Equivalency | 400 Watt Metal Halide |
| Finish | Gray |
|
Hazardous Location Rating
Hazardous Location Rating
![]() |
Class I, Division 2, Groups A, B, C, D |
| Input Connection Type | Pigtail |
|
IP Rating
IP Rating
![]() |
IP66 |
| LED Color | Natural White |
| Rated Life (L70) | 50000 Hours |
| Lens Color | Clear |
| Lens Type | Glass |
| Lumens | 19500 Lumens |
| Mount Type | Yoke Bracket |
| Operating Voltage | 120-277 VAC |
| Product Dimensions | ⌀13″ x 12.7″ |
| Product Materials | Aluminum Housing, Glass Lens, Steel Wire Guard |
| Product Weight | 18.0 lb (8.2 kg) |
|
T-Class Rating
T-Class Rating
![]() |
T4 |
| UL File Number | E366643, E483625 |
| Warranty | 5 Year |
| Wattage | 150 Watts |
Accessories & Power Supplies
Reviews
Review Guidelines
Industrial Commercial Lighting reads and approves all reviews before listing them on the website. Below you will find a list of reasons that can result in your review being rejected.
- Review text does not pertain to the product
- Photos are not related to the reviewed product
- Any violation of laws and/or copyrighted material
- Unrelated hyperlinks/URLs






