24V RGB LED Light Sheet - 24” x 12” - IP20
Features
- Bendable sheet of LEDs can be cut to complex shapes
- Delivers a variety of color-changing RGB colors
- Uniform light distribution for low-clearance installations
- 3M™ adhesive backing
Loading recommendations...
Overview
The 24V RGB LED Light Sheet offers flexibility to fit unique shapes and wrap corners for custom lighting applications. The light sheet offers vibrant RGB color options when paired with a compatible controller. Cut along pre-marked horizontal, vertical, or diagonal lines for tailored fits. With a 24x12 matrix, this sheet can be cut into a variety of shapes. Its even light distribution makes it ideal for intricate sign designs or backlighting needs. The sheet can be applied easily using the 3M™ adhesive backing or secured with screws at designated points. It is dimmable with compatible PWM dimmers.
Refer to the specification sheet for cutting guidelines. To maintain electrical continuity, cut only along the pre-marked lines.
Product Details:
- Segment size: 6 in. x 2 in. (152.4 mm x 50.8 mm)
- Class 2 Max Run: 2.5 sheets
- Enclosed fixture rated 30 mm
- PWM dimmable
- 24 VDC
- UL Listed
- 5-year warranty
- Accent Lighting
- Backlighting
- Channel Letters
- Commercial Lighting
- Displays
- Light Boxes
- Offices
- Retail Shops
- Sign Lighting
Specifications
| Ambient Operating Temperature | -20 to 60 °C (-4 to 140 °F) |
|---|---|
| Certifications/Compliance | UL Listed |
|
Current Draw
Current Draw
Current draw is calculated using the following formula: W/V = A, where W = the amount of power your light needs (wattage), V is the electrical system voltage (e.g., 120V AC), and A = amps. An ampere or amp (A) is the standard unit for electrical current. A milliamp (mA) equals one-thousandth of an amp, or 1000 mA is equivalent to 1 A.
Choosing LED fixtures with the correct amperage ensures safe and proper operation, preventing damage or injury. We recommend having all electrical components and fixtures installed by a certified professional electrician or lighting technician in compliance with all relevant standards and regulations. |
1.7 A |
| Dimensions | 24in x 12in |
| Dimmable | Yes |
| Dimmer Type | PWM |
| Enclosed Fixture Rated | Yes |
|
Environmental Rating
Environmental Rating
Suitable for Dry Locations This marking indicates that you can use the light or component in a location not normally subject to dampness. This may include locations exposed to temporary dampness, such as a building under construction, provided that ventilation is adequate to prevent moisture accumulation. Use these fixtures in living rooms, bedrooms, offices, hallways, and similar areas. The marking may be "SUITABLE FOR DAMP LOCATIONS" or "DRY LOCATIONS ONLY."Suitable for Damp Locations Fixtures marked “SUITABLE FOR DAMP LOCATIONS” or “SUITABLE FOR WET LOCATIONS” can be installed in damp locations. A damp location is an exterior or interior location regularly or occasionally subject to moisture condensation on or around electrical equipment. It includes partially protected places such as covered patios and porches. Damp locations include any regularly muggy or humid area, such as above a kitchen sink or stove, and appropriately vented bathrooms near the tub or shower.Suitable for Wet Locations Fixtures and components marked "SUITABLE FOR WET LOCATIONS" can be installed in wet or damp locations. A wet location is anywhere water or other liquids may drip, splash, or flow on or against electrical equipment. A light marked "SUITABLE FOR WET LOCATIONS" may have additional markings that tell where and at what height it can be safely mounted. Uncovered outdoor areas like decks, gazebos, walls, and typical landscape lighting sites all fall under the heading of wet locations. |
Non-weatherproof, Suitable for Dry Locations |
| Finish | White |
| Input Connection Type | Pigtail |
|
IP Rating
IP Rating
![]() |
IP20 |
|
LED Beam Angle
LED Beam Angle
Beam angle is used to express the width of the light emitting from the source. The narrower the beam angle the more focused the light energy is. Comparing two 40 watt lights one with a beam angle of 30(a) and another with a beam angle of 90(b), They both produce the same amount of light output but (a) will appear brighter in the beam angle compared to (b) at the sacrifice of light spread.
|
120° |
| LED Color | RGB |
| LED Chip Type | 5050 SMD |
| LEDs per Segment | 12 |
| LED Lifetime | 50000 Hours |
|
Max Run (Class 2)
Max Run (Class 2)
The Max Run of an LED strip is dependent on two things, voltage and density. 24 volt strips in most instances will give you a longer run than a 12 volt strip. However the LED density of the strip will have an effect on the maximum run. If your install needs to extend beyond a strips Max Run additional power feeds can be run back to your power supply. ![]() ![]() |
2.5 Sheets |
| Operating Voltage | 24 VDC |
| Product Dimensions | 24.0″ x 12.0″ x 0.08″ |
| Segment Size | 6 in. x 2 in. (152.4 mm x 50.8 mm) |
| Wattage | 40 Watts |
| Wire Gauge | 20 AWG |
| Wire Length | 19 in. |
Accessories & Power Supplies
Reviews
Review Guidelines
Industrial Commercial Lighting reads and approves all reviews before listing them on the website. Below you will find a list of reasons that can result in your review being rejected.
- Review text does not pertain to the product
- Photos are not related to the reviewed product
- Any violation of laws and/or copyrighted material
- Unrelated hyperlinks/URLs






