LED UFO High Bay - 150 W - 400 W MH Equivalent - 21,000 Lumens - 5000K - White
Features
- Replaces 400 W metal halide fixtures for superior energy efficiency
- Includes mounting hook and safety cable for secure installation
- IP65-rated for dependable use in indoor and outdoor environments
- DLC 5.1 Premium
Loading recommendations...
Overview
Product Details:
- Durable powder coated aluminum housing
- Glare-reducing polycarbonate lens
- Integrated heat sinks for thermal management
- 0-10 VDC Dimmable
- 120~277 VAC
- DLC 5.1 Premium
- 5 year warranty
- Arenas
- Commercial Buildings
- Factories
- Gymnasiums
- Retail Shops
- Supermarkets
- Warehouses
- Workshops
Specifications
| Ambient Operating Temperature | -40 to 45 °C (-40 to 113 °F) |
|---|---|
| Beam Angle | 80° |
| Brand | Super Bright LEDs |
|
CCT
CCT
![]() |
5000K |
|
Certifications/Compliance
Certifications/Compliance
Standards and certifications comprise a vast number of companies and compliances that serve specific purposes—primarily addressing safety, environmental impact and energy efficiency, and sanitation. They are divided into categories for each product type and certification type to allow for very specific qualifications related to each product. When this system is being used as intended, it gives consumers, installers, suppliers, and anyone else that may be involved confidence that the product is safe and will work well in their application. The most common UL and ETL certifications relate to safety and installation, although they do also provide some sanitation-related certifications (using NSF standards). Another common certification body is the DLC, which specializes in certifying the performance of a light—mainly related to environmental impact and electrical efficiency. Learn more about different certification types here . |
Certified by UL, DLC Premium |
|
CRI
CRI
![]() |
80+ |
|
Current Draw
Current Draw
Current draw is calculated using the following formula: W/V = A, where W = the amount of power your light needs (wattage), V is the electrical system voltage (e.g., 120V AC), and A = amps. An ampere or amp (A) is the standard unit for electrical current. A milliamp (mA) equals one-thousandth of an amp, or 1000 mA is equivalent to 1 A.
Choosing LED fixtures with the correct amperage ensures safe and proper operation, preventing damage or injury. We recommend having all electrical components and fixtures installed by a certified professional electrician or lighting technician in compliance with all relevant standards and regulations. |
1.3 A @ 120 VAC, 540 mA @ 277 VAC |
| Dimmable | Yes |
|
Dimmer Type
Dimmer Type
|
0-10V |
| Efficacy | 140 lm/W |
|
Environmental Rating
Environmental Rating
Suitable for Dry Locations This marking indicates that you can use the light or component in a location not normally subject to dampness. This may include locations exposed to temporary dampness, such as a building under construction, provided that ventilation is adequate to prevent moisture accumulation. Use these fixtures in living rooms, bedrooms, offices, hallways, and similar areas. The marking may be "SUITABLE FOR DAMP LOCATIONS" or "DRY LOCATIONS ONLY."Suitable for Damp Locations Fixtures marked “SUITABLE FOR DAMP LOCATIONS” or “SUITABLE FOR WET LOCATIONS” can be installed in damp locations. A damp location is an exterior or interior location regularly or occasionally subject to moisture condensation on or around electrical equipment. It includes partially protected places such as covered patios and porches. Damp locations include any regularly muggy or humid area, such as above a kitchen sink or stove, and appropriately vented bathrooms near the tub or shower.Suitable for Wet Locations Fixtures and components marked "SUITABLE FOR WET LOCATIONS" can be installed in wet or damp locations. A wet location is anywhere water or other liquids may drip, splash, or flow on or against electrical equipment. A light marked "SUITABLE FOR WET LOCATIONS" may have additional markings that tell where and at what height it can be safely mounted. Uncovered outdoor areas like decks, gazebos, walls, and typical landscape lighting sites all fall under the heading of wet locations. |
Suitable for Wet Locations, Waterproof |
| Equivalency | 400 Watt Metal Halide |
| Finish | White |
| Input Connection Type | Pigtail |
|
IP Rating
IP Rating
![]() |
IP65 |
| LED Color | Cool White |
| Rated Life (L70) | 50000 Hours |
| Lumens | 21000 Lumens |
| Microwave Motion Sensor | Optional |
| Operating Voltage | 100-277 VAC |
| Power Factor | ≥0.9 |
| Product Materials | Aluminum, Polycarbonate |
| Product Weight | 5.1 lb (2.3 kg) |
| UL File Number | E366643 |
| Warranty | 5 Year |
| Wattage | 150 Watts |
| Wire Gauge | 18 AWG |



