200 W LED Explosion Proof Light - Class 1 Division 2 Hazardous Location Lighting - 400 W MH Equivalent - UL 844 - 22,000 Lumens - 5000K
Features
- Class I, Division 2, Groups A, B, C, and D compliance for hazardous environments
- Class I, Division 1, Groups C and D for higher-risk industrial zones
- Engineered for uniform light distribution across large industrial spaces
- T5 temperature rating ensuring superior thermal management
- Directly replaces 400 W metal halide fixtures, reducing maintenance and energy consumption
- UL Listed and UL 844 certified for hazardous locations
Loading recommendations...
Overview
Produt Details:
- Cast aluminum housing with integrated heat sink
- Tempered glass lens
- IP66 waterproof, suitable for wet locations
- 120° flood beam
- Yoke mount
- 100–277 VAC
- T5 Temperature Rating
- UL Listed to Standard UL 844 for hazardous locations
- 5-year warranty
Hazardous Location Ratings:
- Class I, Division 1, Groups C and D
- Class I, Division 2, Groups A, B, C, and D
- Class II, Division 1 and 2, Groups E, F, and G
Specifications
| Ambient Operating Temperature | -40 to 65 °C (-40 to 149 °F) |
|---|---|
| Beam Angle | 120° |
| Brand | Cary Technology |
|
CCT
CCT
![]() |
5000K |
|
Certifications/Compliance
Certifications/Compliance
Standards and certifications comprise a vast number of companies and compliances that serve specific purposes—primarily addressing safety, environmental impact and energy efficiency, and sanitation. They are divided into categories for each product type and certification type to allow for very specific qualifications related to each product. When this system is being used as intended, it gives consumers, installers, suppliers, and anyone else that may be involved confidence that the product is safe and will work well in their application. The most common UL and ETL certifications relate to safety and installation, although they do also provide some sanitation-related certifications (using NSF standards). Another common certification body is the DLC, which specializes in certifying the performance of a light—mainly related to environmental impact and electrical efficiency. Learn more about different certification types here . |
UL Listed |
|
CRI
CRI
![]() |
80+ |
|
Current Draw
Current Draw
Current draw is calculated using the following formula: W/V = A, where W = the amount of power your light needs (wattage), V is the electrical system voltage (e.g., 120V AC), and A = amps. An ampere or amp (A) is the standard unit for electrical current. A milliamp (mA) equals one-thousandth of an amp, or 1000 mA is equivalent to 1 A.
Choosing LED fixtures with the correct amperage ensures safe and proper operation, preventing damage or injury. We recommend having all electrical components and fixtures installed by a certified professional electrician or lighting technician in compliance with all relevant standards and regulations. |
1.7 A @ 120 VAC, 720 mA @ 277 VAC |
| Dimmable | No |
| Efficacy | 110 lm/W |
|
Environmental Rating
Environmental Rating
Suitable for Dry Locations This marking indicates that you can use the light or component in a location not normally subject to dampness. This may include locations exposed to temporary dampness, such as a building under construction, provided that ventilation is adequate to prevent moisture accumulation. Use these fixtures in living rooms, bedrooms, offices, hallways, and similar areas. The marking may be "SUITABLE FOR DAMP LOCATIONS" or "DRY LOCATIONS ONLY."Suitable for Damp Locations Fixtures marked “SUITABLE FOR DAMP LOCATIONS” or “SUITABLE FOR WET LOCATIONS” can be installed in damp locations. A damp location is an exterior or interior location regularly or occasionally subject to moisture condensation on or around electrical equipment. It includes partially protected places such as covered patios and porches. Damp locations include any regularly muggy or humid area, such as above a kitchen sink or stove, and appropriately vented bathrooms near the tub or shower.Suitable for Wet Locations Fixtures and components marked "SUITABLE FOR WET LOCATIONS" can be installed in wet or damp locations. A wet location is anywhere water or other liquids may drip, splash, or flow on or against electrical equipment. A light marked "SUITABLE FOR WET LOCATIONS" may have additional markings that tell where and at what height it can be safely mounted. Uncovered outdoor areas like decks, gazebos, walls, and typical landscape lighting sites all fall under the heading of wet locations. |
Suitable for Wet Locations, Waterproof |
| Equivalency | 400 Watt Metal Halide |
| Finish | Yellow |
|
Hazardous Location Rating
Hazardous Location Rating
![]() |
Class I, Division 2, Groups A, B, C, D, Class I, Division 1, Groups C and D, Class II, Division 1 and 2, Groups E, F, and G |
| Input Connection Type | Pigtail |
| Integrated Surge Protection | 4 kV |
|
IP Rating
IP Rating
![]() |
IP66 |
| LED Color | Cool White |
| Rated Life (L70) | 50000 Hours |
| Lens Color | Clear |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Lumens | 22000 Lumens |
| Mount Type | Yoke Bracket |
| Operating Voltage | 100-277 VAC |
| Power Factor | ≥0.9 |
| Product Materials | Aluminum Housing, Glass Lens |
| Product Weight | 39.8 lb (18.0 kg) |
|
T-Class Rating
T-Class Rating
![]() |
T5 |
| UL File Number | E493827 |
| Warranty | 5 Year |
| Wattage | 200 Watts |
| Wire Gauge | 18 AWG |



